Sıkça Sorulan Sorular

Şarkılarınızın gelirlerini ömür boyu toplayabilir, lisanslayan olarak dilediğiniz adı yazabilir, YouTube Content ID hizmetinden faydalanabilir, dinlenme ve gelir raporlarınızı takip edebileceğiniz bir arayüze (panele) sahip olursunuz. Bu yüzde dağılımı ve ücretlendirme her şirkete göre değişkenlik gösterebilir.

Evet yapabilirsiniz ancak sadece Ücretli Servis yaparak sadece bu hakka sahip olabilirsiniz. Ücret ödeyerek servis yapacağınız için gelirleri de 3 ayda bir size ödenir. 

Özel günler (hafta sonu, yılbaşı, cadılar bayramı, dini bayramlar vb) haricinde 7 iş gününden sonra yayına girer. 

Albümünüz 2 iş gününde incelenip servis sürecine geçer. Servis süreci tamamen platformlara bağlı olsada ortalama yayın süresi 7 iş günüdür. Eğer 10 günden fazla zaman geçti ve albümünüz yayınlanmadıysa lütfen e-mail adresinizi kontrol edin yada bize ulaşın.

Eğer tüm platformlarda aynı anda yayına girmesini istiyorsanız çıkış tarihi olarak en az 10 gün ileri bir tarih seçmeniz gerekmekte.

YouTube ve YouTube Music üzerinde şarkılarınızı korumak ve gelirlendirmek zorundayız. Bu nedenle YouTube ve YouTube Music  gelirleri hariç tutulamaz. Bu nedenle servis yapmadan önce bunun kararını çok net bir şekilde vermeniz gerekmekte. Sadece YouTube MCN veya YouTube CMS yetkisine sahip olaran şirketler için YouTube ve YouTube Music hariç tutulmaktadır.

Spotify sanatçı profili servis edilen her albümün sanatçısı için açılır. Profili yoksa sıfırdan açılır ve daha sonra yüklenecek şarkılar aynı isimle yüklenirse bu profilin altında otomatik olarak sıralanır.

Spotify for Artists ayrıcalıklarından yararlanmak için https://artists.spotify.com adresinden bireysel başvuru yapabilirsiniz. Spotify bu hizmeti doğrudan kendi üzerinden gerçekleştirdiği için bizim bu konuda hiçbir yetki ve desteğimiz bulunmamaktadır. 

Hayır! sadece bize yayınlamamız için yolladığınız ses dosyasının haklarını devretmiş oluyorsunuz ve bu eserin bu kaydı üzerinde hakkınız kalmıyor. Ancak şarkınızın sözleri ve beste size ait olarak kalmaya devam ediyor. Bu sayede aynı sözü ve besteyi yeniden okuyup yada kaydedip başka bir şirkete veya kişiye satabilir, yeni kaydı bizim gibi başka bir şirket üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Apple Music ve iTunes sanatçı profili servis edilen her albümün sanatçısı için açılır. Profili yoksa sıfırdan açılır ve daha sonra yüklenecek şarkılar aynı isimle yüklenirse bu profilin altında otomatik olarak sıralanır.

Apple Music for Artists ayrıcalıklarından yararlanmak için https://artists.apple.com adresinden bireysel başvuru yapabilirsiniz. Apple Music bu hizmeti doğrudan kendi üzerinden gerçekleştirdiği için bizim bu konuda hiçbir yetki ve desteğimiz bulunmamaktadır. 

Sözü, müziği, bestesi, aranjesi, yorumu ve diğer tüm hakları size aitse “ya da” hak sahibinden resmi kaşe ve imzalı bir muvafakatname alarak bize ulaştırırsanız her türlü remix, cover ve ya anonim eserler şarkı yayınlayabilirsiniz. Başkalarına ait şarkıları remix, cover ve ya anonim olarak yayınlamanız yasal değildir! YouTube’da yayınlandığını sandığınız remix, cover ve ya anonim eserlerin gelirleri ve hakları hak sahiplerince toplanır. 

Şarkılarınıza güveniyor ve elde edilen geliri almak istiyorsanız albüm başına yani her albüm servisi için tek sefere mahsus bir hizmet bedeli ödeyerek tüm gelirleri talep edebilirsiniz. Kazancınız albümünüzdeki şarkıların çok fazla dinlenmesi, izlenmesi, paylaşılması, yorum yapılması, listelere girmesi ve popüler olması ile bağlantılıdır. Ne kadar çok değer görürse o kadar çok gelir elde eder.

Elbette! 100 TL’lik hizmetten yararlanarak servis yapmış olduğunuz şarkının gelir ortaklığı hizmet bedelini ödediğiniz andan itibaren o şarkınında tüm haklarını toplamaya başlayabilirsiniz. Bizde her şey mümkün!

Kimseye ulaşmanıza gerek yok, bu platform online işlem yapmaktadır. HEMEN YÜKLE menüsünden şarkılarınızı bize ulaştırmanız yeterli. Dikkat etmeniz gereken tek şey YÜKLE menüsünde yer alan formdaki maddeleri çok iyi okumak ve doldurmaktır. 

Bu her platforma göre değişir, şarkı başına 0,01 kuruştan 50 kuruşa kadar ödeyen platformlar mevcut. Şarkılarınız ne kadar çok dinlenip indirilirse o kadar çok gelir elde edersiniz. Buna YouTube’da dahildir. Onbinlerce dinlenmeye ulaşmadan kayda değer gelirler elde etmeniz mümkün değildir. 

Formda yer alan şart ve koşullar onaylandığı an şarkılarınızı tüm dijital müzik platformlarında yayın haklarını süresiz bize vermiş olursunuz. Ancak bu sayede eserlerinizi platformlara gönderebilir, yayına sokabiliriz ve gelir elde etmenizi sağlayabiliriz. Şartlar ve Koşullar hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yayınlanacak albüm tek şarkıda olsa 1 şarkıdan fazla şarkı da barındırsa bir albüm adı belirlemek zorundasınız. Albüm adı yüklediğiniz albümde yer alan şarkılardan birinin adı olmalıdır. Single yayınlayacaksınız single şarkısının adını albüm adı olarak belirtmeniz gerekmekte. Şarkı adınız albüm kapağında yazmak zorundadır. 

Elbette yayınlayabilirsin ancak düet yaptığın kişiden yazılı ve imzalı bir belge alıp bize iletmen gerekmekte. Aksi takdirde malesef düet şarkını yayınlayamayız. İzinsiz düetler kesinlikle yayınlanamaz. 

18 yaşından büyük olmanız şart ancak illa ki yayın yapmak istiyorsunuz anne, baba, abi ya da ailenizden bir büyüğünüz adına başvuru yapabilirsiniz. Kesinlikle bu kişinin haberi olması gerekiyor.

240 ülke, 24 mağazaya gönderilir ancak bazı mağazalar her albümü kabul etmeyebiliyor. Albümün tarzı, adı, kapak görseli vb unsurlar yayınlanmamaya neden olabilir. Bu hak tamamen servis edilen platforma aittir ve saklı tutulmaktadır. Facebook ve Instagram üzerindeki eser haklarınız. TikTok platformunada şarkılarınız servis edilir. 

Servis yaptığımız müzik platformları şunlardır; Apple Music, iTunes, Deezer, Spotify, Amazon Music, Fizy, Muud, Facebook, Instagram, SoundCloud, Shazam, YouTube, YouTube Music, Google Play, Anghami, Hungama, Tidal, iHeart Radio, 7Digital, Yandex Music, Feel Music, Mondia Media Phono Net, Qobuz, Saavn, Vk, Thumbplay, Juno Download, Napster, PlayNetwork, Zvooq.

Sizi onlar gibi yıllarca sözleşmeler ile kendimize bağlamıyoruz, en erken 3 ay sonra dilediğiniz zaman eserlerinizi geri çekebilirsiniz. 3 ay zorunluluğu sadece raporların tam olarak yansımasını görmek içindir ve anlaşmayı sonlandırırken geçerli bir sebep sunmak zorunda olduğunuzda belirtmek isteriz.

En önemli fark tek seferlik hizmet bedeli ödeyen herkesin şarkılarından elde ettiği tüm geliri ömür boyu eser sahibine ödüyoruz.

Keyfi içerik kaldırma talepleri geri çevrilebilir, geçerli bir sebep sunmanız şarttır. Bazı durumlarda eserlerden hizmet bedeli kadar gelir elde edilmesini beklemekteyiz, tüm haklar gizlidir.

Ücretsizse, lisans sahibi kullanmaya izin verdiyse ve bu hizmet için sunuluyorsa kullanabilirsin.

Şarkılarınızı .WAV formatında iletmeniz en doğrusudur. Özellikle aranan özellikle 4410 kHz ve 16Bit şeklindedir.

Her albümün bir kapak görseli olur, bu kapakta sanatçı adı ve albüm adı yazmak zorundadır. Bunlar dışında farklı bir logo ve benzeri ibare kullanılamaz.

Albüm kapak görseli kare olmalıdır ve en az 1440×1440 pixel ölçülerinde olmak zorundadır. Albüm görseli hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Evet, kesinlikle yayınlayabilirsiniz. Ücretli Servis yaparak gelirlerinizide TC kimlik numaranıza kesilecek ödeme makbuzu yani fatura ile almanız mümkündür. Bu nedenle hiç bir sınır ve engel bulunmamaktadır. 

Hayır bunların hiç birine gerek yok. ISRC kodu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Özel bir anlaşma ile TR ISRC koduna sahip olabilir, radyo, televizyon ve açık hava hak edişlerinizi de gelirlerinizide bizim üzerimizden takip edebilirsiniz. 

Bu tarz talepleri çok özel projeler için gerçekleştiriyoruz. Bunun sebebi bu platformlarda sınırlı sayıda promosyon alanı bulunmasıdır. Ayrıca kayda değer ve kitlelere ulaşabilecek projeler için platformlar bu alanları haftalar öncesinden tahsis etmektedir. Bu banner alanları para ile satın alınamaz, sadece servis sağlayıcınız ve platformlar arasındaki iş anlaşmasına göre rezerve edilir. 

Eğer tüm platformlarda aynı anda yayına girmesini istiyorsanız çıkış tarihi olarak en az 2 hafta ileri bir tarih seçmeniz gerekmekte. Bu özellikten sadece promosyon için seçilen albümler ve Ücretli Servis yapan müşterilerimiz faydalanabilir. 

Sisteme girişi yapılan tüm ses dosyalarının gelirleri toplanır. Üzerine kedi köpek yada çiçek böcek videoları konmuş olsa bile altta dönen içerik yani şarkı sizin eseriniz ise bu gelirler size aittir. Claim edilir yani taranarak lisanslanır ve hakları yönetilir. 1000 abone 4000 saat gibi kurallara gerek duymadan doğrudan şarkılarınız YouTube üzerinden gelir toplamaya başlar. 

Dinlenme raporlarını sadece Ücretli Servis hizmeti alan müşterilerimize sunuyoruz. Ücretli Servis yapan müşterilerimiz açılan arayüz sayesinde raporlarını ve gelirlerini görebilmektedir. 

Hiç bir fark yoktur çünkü iki şekilde de albümler dünya standartlarında aynı yerden servis edilmektedir. Bizim size sunduğumuz en büyük fark kendi şarkılarınızın gelirleri sizin olur. Ücretli Servis sayesinde tek sefere mahsus bir hizmet bedeli ödeyerek tüm şarkılarınızdan ömür boyu gelir elde edebilirsiniz. 

Hizmet bedeli ödediğiniz takdirde biz dijital gelirlerinize dokunmuyoruz, böyle bir yapım şirketi bulursanız hiç beklemeyin. Ayrıca sizi uzun vadeli sözleşmelerle kendimize bağlamıyoruz. Ayrıca Ücretli Servis yapan her müşterimize dinlenme ve gelirlerini takip edebileceği bir arayüz veriyoruz. 

Sildirmenize gerek yok hatta daha fazla kişinin yüklemesi size daha çok gelir elde etmenizi sağlar. Tüm dünyada şarkılarınız sizin adınıza lisanslanır ve korunur. 

Bu değerler çok göreceli, tek bilmeniz gereken şey şarkılarınızın çok fazla kişi tarafından ve tekrar tekrar dinlenmesi. 10 binlerce kişiye ulaştığınızda kayda değer gelirler elde etmeye başlayacaksınız. Bu nedenle istikrarlı bir şekilde içerik üretmeye devam etmelisiniz. 

Güzel bir lafımız var; şarkı patrondur! İyi şarkı yaparsanız elbette olabilirsiniz.

Sistem hemen çalışır ve gelir toplamaya başlar ancak Ücretli Servis yapan müşterilerimize 3 ayda bir ödeme yapabiliyoruz çünkü raporlar 3 ayda bir sisteme yansıyor. Yani platformlarda bize 3 ayda bir ödeme yapmaktadır. 

Ücretli Servis yapan müşterilerimiz hiçbir kesintiye uğramadan gelirlerinin tamamını tahsil edebilmektedir. Sadece albüm servis ederken tek sefere mahsus hizmet bedeli alıyoruz. Gerisi size ait, hemde ömür boyu ve kesintisiz. 

Yolladığınız albümde yasal ve teknik bir sorun yoksa hemen servis süreci başlar. Sizinle sadece yüklediğiniz albümde yani içerikte bir sorun varsa iletişime geçiyoruz. Albümlerin yayına girmesi konusunda bir bildirim malesef yapamıyoruz ama üzerinde çalışıyoruz. Siz düzenli aralıklarla Apple Music,  iTunes, Deezer, Spotify, Muud, Fizy gibi ağlara giriş yapıp adınızı ve ya albüm adınızı aratarak kontrolü manuel yapabilirsiniz. 

Albümünüz 2 iş gününde incelenip (hafta sonu ve resmi tatiller hariç) servis sürecine geçer. Servis süreci tamamen platformlara bağlı olsada ortalama yayın süresi maksimum 7 iş günüdür. Eğer 10 günden fazla süredir albümünüz yayınlanmadıysa lütfen e-mail adresinizi kontrol edin yada bizimle iletişime geçiniz. 

Amatör, profesyonel ya da yarı profesyonel olmanızın hiç bir önemi yok. Müzik icra ediyorsanız ve ürettiğiniz eserlerin hakları yani sözü, müziği, bestesi, aranjesi size ya da sizin için özel yapıldıysa şarkılarınızı 24 mağaza 240 ülkeye servis edebilirsiniz.

Apple Music, iTunes, Deezer, Spotify, Amazon Music, Fizy, Muud, Facebook, Instagram, SoundCloud, Shazam, YouTube, YouTube Music, Google Play, Anghami, Hungama, Tidal, iHeart Radio, 7Digital, Yandex Music, Feel Music, Mondia Media Phono Net, Qobuz, Saavn, Vk, Thumbplay, Juno Download, Napster, PlayNetwork, Zvooq

Detaylı bilgi için tıklayın.

Profil sayfalarını düzenleme durumu milyonlara ulaşan sanatçılar için geçerlidir ya da sadece Spotify ve Apple Music ağının sunduğu Artist hesapları üzerinden yapılabilmektedir. 

 

Apple Music for Artists ve Spotify for Artists dışında profil güncelleme işlemi platformlar üzerinden yapılamaz. Sadece servis sağlayıcınız bunu gerçekleştirebilir. Buda sadece Ücretli Servis hizmetimizden yararlanan müşterilerimize sunduğumuz bir özelliktir. 

Servisimiz dünya çapında olup dijitalmuzikservisi.com/muzik-platformlari adresinde yer alan platformların tamamı için geçerlidir. YouTube tarafını hariç tutarak servis yapamıyoruz, tüm gelir tek bir merkezden toplandığı için hariç tutmak mümkün değildir. Bu nedenle servis ettiğiniz şarkılar yani albümlerin YouTube audio ve video tarafında da gelirleri tarafımızca toplanır. Kanalınıza gelecek telif uyarısı kanalınızı kapatmak ve riske sokmak, endişe etmenize gerek yoktur.

Sadece YouTube MCN veya YouTube CMS yetkisine sahip olaran şirketler için YouTube ve YouTube Music hariç tutulmaktadır.

  1. Formda yer alan standartlara uyulmazsa
  2. Albüm kapak görseli formda belirtilen standartlarda ve KARE olmazsa
  3. Albüm kapak görselinde kalitesiz fotoğraf yada size ait olmayan unsurlar kullanırsa
  4. Albüm kapağında marka adı ve logosu olursa
  5. Albüm kapakların sanatçı ve albüm adı yazmazsa
  6. Parental Advisory logosu olursa (yasaktır)
  7. Kalitesiz kayıt, mix ve mastering yapılarak yollanırsa

Bunlar dışında çok nadirde olsa platformlar albümleri kabul etmeyebilir. Tüm platformlarda yayınlanma garantisi verilmemektedir.

Dilediğiniz sıklıkta dilediğiniz sayıda albüm yayınlayabilirsiniz. Ancak sık sık single yani tek şarkı yayınladığını gördüğümüz Ücretsiz Servis yapan müşterilerimiz için bazı sınırlamalar getirilebilmektedir. 

Yapımcısında, eser sahibinden ya da eserin hakkı kime ait ise izin yani imzalı muvafakatname alındığı takdirde yayınlayabilirsiniz. İzin alınmayan cover ya da anonim eserler yayınlatırsanız hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

Şarkılarınızın listeye girmesi için özel bir işlem yapılmamaktadır. Müzik platformlarının editörleri tarafından uygun görülen şarkılar listelere eklenir. Listelere eklenme kriterleri elbette popülarite, çok fazla dinlenme ve paylaşılma gibi kriterlere dayanmaktadır. 

Özel bir anlaşma ile TR ISRC koduna sahip olabilir, radyo, televizyon ve açık hava hak edişlerinizi de gelirlerinizide bizim üzerimizden takip edebilirsiniz. 

Yayınlanan tüm şarkılar, hiç bir ek işlem ve ücret gerektirmeden TikTok platformundaki video üreticilerine ulaştırılır. Bu sayede milyonlarca TikTok video üreticisi sizin şarkınızı kullanarak sizi beraberinde milyonlarca kişiye ulaştırır. 

Kullanıcılarına çeşitli özelliklerle 15 saniyelik video çekme ve yayınlama imkanı tanıyan TikTok uygulamasının popülerliği ve kullanıcı sayısı gittikçe artıyor. Geçtiğimiz yıl 250 milyon olan kullanıcı sayısını bu yıl 500 milyona çıkararak dikkat çeken uygulamanın Türkiye’de de 28 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Ücretsiz servis modeli ile şarkı ve albüm servis edenler, yükleyip yayına gönderdikleri içeriklerin yayınlanma ve gelir haklarını (tüm hakları) servis sağlayıcıya vermiş olurlar. Bu nedenle YouTube ve YouTube Music dahil olmak üzere platformlar üzerinde servis sağlayıcı olarak içerikler lisansların ve hak takibi gönderilir. Ücretsiz servis modeli ile servis edilen içerikten müzisyen hak talep edemez. Gelirler hizmet bedeli olarak servis sağlayıcının olur.

Dijital Müzik Dağıtım Servisi

HEMEN BİLGİ AL